close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 grudnia 2016

  W trakcie konferencji donorów, zwołanej przez Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Polska zadeklarowała wsparcie finansowe dla UNHCR w roku kolejnym oraz ogłosiła dodatkową wpłatę na operację w Mosulu w 2016 roku.

  Polska wyraziła pełne wsparcie i uznanie dla pracy Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców i jego Biura, którego wyrazem są stałe wpłaty na rzecz operacji UNHCR. Ambasador Stachańczyk ogłosił, że polski rząd podjął ostatnio decyzję o wyasygnowaniu dodatkowych 3,5 mln złotych na plan odpowiedzi UNHCR w związku z walkami w Mosulu.

   

  W perspektywie 2017 roku Polska zobowiązała się do utrzymania swojego wsparcia finansowego dla działań Wysokiego Komisarza. W 2016 roku polskie wsparcie operacji związanych z kryzysami w Syrii i Iraku oraz funkcjonowania Biura UNHCR przekroczyło 5 mln złotych.

   

  Polska w swoim wystąpieniu przywołała zobowiązanie do podziału odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują pomocy, wyrażone w „Agendzie dla ludzkości” przyjętej na Światowym Szczycie Humanitarnym. Polska wskazała na fundamentalne znaczenie budowy samowystarczalności uchodźców i niezależności ich społeczności, co jest najbardziej efektywnym środkiem łagodzącym kryzysy. – Populacja dotknięta kryzysem powinna zostać wzmocniona poprzez prawo do kształtowania odpowiedzi humanitarnej i definiowania własnych potrzeb. Odpowiedzialność i inicjatywa powinna zostać w największym możliwym zakresie przekazana w ręce społeczności i aktorów lokalnych – powiedział ambasador Stachańczyk.

  Tagi: UNHCR

  Photo-1
  Photo-2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: