close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 grudnia 2016

  Dzisiaj dr Elżbieta Mikos-Skuza została ponownie wybrana, jako jeden z piętnastu członków Międzynarodowej Komisji Humanitarnej ds. Ustalania Faktów na pięcioletnią kadencję.

  Na zaproszenie Szwajcarii, depozytariusza Konwencji Genewskiej i Protokołu Dodatkowego, 8 grudnia 2016 roku w Bernie odbyło się piąte spotkanie dyplomatyczne, w trakcie którego dokonano wyboru członków Międzynarodowej Komisji Humanitarnej ds. Ustalania Faktów. W spotkaniu, któremu przewodniczył szwajcarski ambasador Jürg Lindenmann, wzięło udział 68 państw-stron Pierwszego Protokołu Dodatkowego z 1977 roku do Konwencji Genewskiej, uznających kompetencje Komisji.

   

  Zgłoszona  przez Polskę kandydatka dr. Elżbieta Mikos-Skuza, zasiadająca w Komisji od 2001 roku, została ponownie wybrana do jej składu. Jest ona wykładowcą międzynarodowego prawa publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2012 pełniła funkcję zastępcy dziekana wydziału. Od 2018 roku jest także dyrektorem programu the Network on Humanitarian Action - NOHA na Uniwersytecie Warszawskim.

   

  Członkowie Komisji zostali wybrani na pięcioletnią kadencje i obejmą swoje funkcje na pierwszym dorocznym spotkaniu, które odbędzie się w dniach 20 – 22 lutego 2017 roku w Genewie.

   

  Międzynarodowej Komisji Humanitarnej ds. Ustalania Faktów jest ciałem międzynarodowym, które na prośbę państwa może przeprowadzić dochodzenie w sprawie złamania międzynarodowego prawa humanitarnego. Komisja została powołana w 1991 roku w oparciu o Pierwszy Protokół Dodatkowy do Konwencji Genewskiej z 1977 roku. Komisja składa się z 15 ekspertów. Funkcję sekretariatu pełni szwajcarski MSZ. Siedzibą Komisji, uznawanej przez 76 państw, jest Berno.

   

  Więcej informacji na stronie: www.ihffc.org

  Tagi: IHL

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: