close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 lutego 2017

  Dzisiaj minister Joanna Wronecka wygłosiła wystąpienie w ramach segmentu wysokiego szczebla 34. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. Na marginesie spotkania odbyła także dwustronne konsultacje na szczeblu ministerialnym z przedstawicielami Argentyny, Arabii Saudyjskiej i Wietnamu.

  W swoim wystąpieniu wiceminister wyraziła głębokie zaniepokojenie sytuacją praw człowieka w Syrii i we wschodniej Ukrainie. „Takie sytuacje powinny pozostawać w centrum uwagi społeczności międzynarodowej dopóty, dopóki okrucieństwa ustaną, a ich sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji. Wiceminister J. Wronecka potępiła również naruszanie prawa międzynarodowego i nielegalną aneksję Krymu oraz miasta Sewastopol przez Rosję. "Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja mniejszości etnicznych, takich jak Tatarów krymskich, znacznie się pogorszyła od początku okupacji rosyjskiej" – powiedziała wiceszefowa dyplomacji.

   

  Wiceminister J. Wronecka podkreśliła również, że "Polska pozostaje zaangażowana we wspieranie ważnych inicjatyw w zakresie ochrony praw dziecka, prawa do wolności religii i swobody wyznania oraz promocji dobrego rządzenia jako elementu stabilnego i demokratycznego państwa".

   

  Wiceszefowa polskiego MSZ wyraziła głębokie zaniepokojenie rosnącą falą dyskryminacji i prześladowań chrześcijan i innych mniejszości religijnych w wielu krajach świata. W związku z tym podkreśliła, że "prawo do manifestowania swojej religii i dostępu do miejsc kultu musi być zagwarantowane wszystkim".

   

  Ponadto wiceminister zdecydowanie potępiła zwiększoną częstotliwość i skalę celowego niszczenia dziedzictwa kulturowego. Odwołując się do polskiego zaangażowania w prace grupy międzyregionalnej ds. ubiegłorocznej rezolucji Rady Praw Człowieka nt. praw kulturalnych i ochrony dziedzictwa kulturowego, wiceminister J. Wronecka podkreśliła, że 41. sesja Komitet światowego dziedzictwa UNESCO odbędzie się w tym roku w Krakowie (2-12 lipca).

   

  Nawiązując do najnowszej edycji Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji, wiceszefowa polskiej dyplomacji zaprosiła uczestników segmentu wysokiego szczebla do skorzystania z rekomendacji tej konferencji.

   

  Na marginesie segmentu wysokiego szczebla Rady Praw Człowieka wiceminister Wronecka aktywnie uczestniczyła w panelu ministerialnym nt. sytuacji praw człowieka na Krymie oraz spotkała się z Bandar bin Mohammed Alaiban, ministrem i przewodniczącym Komisji Praw Człowieka Arabii Saudyjskiej; HA Kim Ngoc, wiceministrem SZ Wietnamu; oraz Pedro Raúl Villagra Delgado, wiceministrem spraw zagranicznych Argentyny.

   

  Czytaj cały tekst wystąpienia: link

  Tagi: HRC

  Photo-1
  Photo-10
  Photo-11
  Photo-12
  Photo-13
  Photo-14
  Photo-15
  Photo-16
  Photo-18
  Photo-19
  Photo-2
  Photo-20
  Photo-21
  Photo-22
  Photo-3
  Photo-4
  Photo-6
  Photo-7
  Photo-8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: